PROFESJONALNA POMOC DROGOWA 24H, LAWETA I HOLOWANIE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Jak zachować się po wypadku? Pomoc drogowa Śląsk, Siemianowice Śląskie

W Siemianowicach Śląskich znajduje się trakt łączący Bytom z Krakowem w postaci drogi krajowej nr 94. Ta trasa plus bliskie sąsiedztwo Katowic oraz lokalizacja w najgęściej zaludnionym regionie Polski generuje spory ruch drogowy. A gdzie dużo aut, tam nietrudno o kolizje drogowe. Warto wiedzieć, co robić w przypadku stłuczki lub wypadku, kiedy wezwać pogotowie, jak udzielać pierwszej pomocy oraz co zrobić z uszkodzonym samochodem, który blokuje pas ruchu.

Wypadek - kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

Zasada jest taka, że pogotowie ratunkowe wzywamy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zagrożenia trwałym uszczerbkiem zdrowia. Jest to jednak jedynie definicja i nie zawsze, zwłaszcza w sytuacji tak stresującej, jaką jest wypadek, będziemy umieć trafnie ocenić faktyczne zagrożenie. Jeśli są ranni, lepiej wezwać pomoc, niż tego nie zrobić. Jesteśmy zobowiązani udzielić pomocy, nawet jeśli znaleźliśmy się na miejscu zdarzenia jako świadkowie zupełnie przypadkowo. Są sytuacje oczywiste, jak zatrzymanie krążenia, gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha. Wymaga to natychmiastowej reanimacji – warto o tym pamiętać, gdyż liczy się każda minuta. Pogotowie ratunkowe wzywamy, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Podajemy przede wszystkim swoje imię i nazwisko oraz lokalizację zdarzenia, a także krótko i zwięźle nakreślamy sytuację, czyli główne objawy poszkodowanego. Warto zaznaczyć też, ile osób potrzebuje pomocy. Rozmowa powinna być krótka, konkretna, rzeczowa. O jej zakończeniu decyduje dyspozytor.

Jak przeprowadzić reanimację?

Reanimacja, czyli tak zwana resuscytacja krążeniowo-oddechowa, powinna odbywać się według prostego schematu: 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Prostota wykonywanych czynności jest jedynie pozorna, gdyż w praktyce jest to sytuacja z olbrzymim napięciem, stresem i wymagająca zdecydowanych, odważnych działań. Uciśnięcia klatki piersiowej powinny być solidne, wdechy również. Kiedy mamy poszkodowanego z zatrzymanym krążeniem i przystępujemy do reanimacji, ktoś powinien w międzyczasie wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli nie ma nikogo w pobliżu, powinniśmy zrobić to w pierwszej kolejności.

Udzielanie pomocy osobie poszkodowanej w wypadku powinniśmy zacząć więc od oceny stanu jego zdrowia i sprawdzeniu przytomności. Można w tym celu zadać poszkodowanemu kilka pytań, np. czy nas słyszy lub co go boli. Następnie musimy udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego, bo być może w jego jamie ustnej znajdują się ciała obce utrudniające oddychanie. W kolejnym kroku należy odchylić głowę osoby poszkodowanej i przez kilka sekund nasłuchiwać oddechu – to bardzo ważne, aby rozpoznać, czy ofiara jest jedynie nieprzytomna, czy też ma zatrzymanie krążenia. To drugie prowadzi do śmierci i kluczowe jest wówczas jak najszybsze przywrócenie krążenia. Jeżeli natomiast poszkodowany oddycha, należy ułożyć go w bezpiecznej pozycji bocznej i oczekiwać na przyjazd pogotowia. Jeżeli mamy osoby z otwartymi ranami, należy starać się zatamować krwotok. Jeżeli nie nastąpiła utrata świadomości, tylko właśnie krwotok, złamania czy też urazy kręgosłupa, pozycja boczna nie jest wskazana.

Co z samochodem po wypadku?

Jeżeli byliśmy uczestnikami kolizji, potocznie zwanej stłuczką, czyli zdarzenia drogowego, w którym nie ma osób poszkodowanych, wówczas powinniśmy usunąć uszkodzony pojazd z drogi. Zobowiązują nas do tego przepisy kodeksu drogowego, gdyż blokujący pas ruchu lub utrudniający płynny ruch na drodze pojazd stanowi zagrożenie bezpieczeństwa. Możemy samochód odholować lub wezwać pomoc drogową. Warto pamiętać, że holowanie jest zabronione na autostradzie, a także w przypadku, gdy uszkodzeniu uległ układ kierowniczy lub hamulcowy pojazdu. Z kolei gdy samochód uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku drogowego, czyli zdarzenia, w którego wyniku ktoś odniósł obrażenia, wówczas samochód zostawiamy na miejscu zdarzenia do momentu przyjazdu policji i wydania przez funkcjonariuszy kolejnych dyspozycji w tej sprawie. Warto pamiętać, że w sytuacji wypadku jesteśmy zobowiązani wezwać policję.

Obsługiane dzielnice

OBSŁUGIWANE DZIELNICE

  • Siemianowice Śląskie Centrum
  • Siemianowice Śląskie Michałkowice
  • Siemianowice Śląskie Bańgów
  • Siemianowice Śląskie Przełajka
  • Siemianowice Śląskie Bytków