PROFESJONALNA POMOC DROGOWA 24H, LAWETA I HOLOWANIE W MYSŁOWICACH

Co robić w razie wypadku? Pomoc drogowa Śląsk, Mysłowice

Co robić w razie wypadku lub w razie kolizji? Wzywać policję czy jedynie spisywać oświadczenie? Holować samochód lub wzywać lawetę czy też zostawić go na miejscu zdarzenia? Są to trudne sytuacje i trudne tematy, dlatego warto znać przynajmniej podstawy zachowania w takich przypadkach. Przez Mysłowice przechodzą dwie ważne drogi – autostrada A4 oraz droga ekspresowa S1.

Wypadki śmiertelne w Polsce - kiedy najczęściej dochodzi do wypadku?

Niestety w Polsce nadal mamy bardzo dużo wypadków drogowych. Liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w ostatnich latach rośnie. W 2017 było to 2831 ofiar śmiertelnych, w 2018 – 2861, natomiast w 2019 – 2909 osób. Patrząc jednak na szerszy przekrój czasu i sięgając do roku 2009, zauważymy, że mieliśmy wtedy liczbę zabitych przekraczającą 5 tys. osób rocznie. W tej perspektywie ostatnie lata nie wyglądają najgorzej, jednak wciąż średnia ofiar na 1000 tys. mieszkańców jest większa w Polsce niż w Europie. Kiedy dochodzi więc do takich wypadków? Najczęstszym rodzajem wypadku ze skutkiem śmiertelnym jest zderzenie dwóch pojazdów w ruchu. Tutaj, jak nietrudno się domyśleć, kluczową rolę odgrywa prędkość. Jeździmy wciąż zbyt szybko. Ten rodzaj wypadków, gdy samochody zderzają się ze sobą w czasie jazdy (głównie zderzenie boczne oraz czołowe), stanowi aż 44% wszystkich wypadków śmiertelnych. Pozostałą część stanowią głównie najechania na pieszych oraz zderzenia z drzewem.

Instrukcja postępowania po wypadku

Jeżeli byliśmy uczestnikami wypadku, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, tuż po wyłączeniu samochodu wraz z wyciągnięciem kluczyków i zaciągnięciem hamulca ręcznego, jest ocenienie swojego stanu oraz stanu pasażerów. Powinniśmy sprawdzić, czy w naszym samochodzie oraz w drugim pojeździe ktoś ucierpiał. Jeżeli ktoś odniósł obrażenia, wówczas zdarzenie drogowe, w jakim właśnie uczestniczyliśmy, jest klasyfikowane jako wypadek, nie stłuczka. Co to oznacza? Oznacza to przede wszystkim, że nie możemy „dogadać” się z drugim kierowcą w sprawie szkód, a musimy wezwać policję. Oznacza to także, że przed przyjazdem policji nie zabieramy z miejsca zdarzenia samochodów. Wystawiamy jedynie trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli są ranni, priorytetem jest oczywiście udzielenie im pomocy. Wzywamy więc pogotowie, podając swoje dane, miejsce zdarzenia, liczbę osób potrzebujących pomocy oraz ich stan. Jeżeli u kogoś nastąpiło zatrzymanie krążenia, czyli osoba nie oddycha, potrzebna jest natychmiastowa reanimacja. Jak widać, w takich sytuacjach dużo się dzieje, dużo trzeba ogarnąć i wszystko „na już”, a stawką jest ludzkie życie. Jeżeli wokół są inne osoby, warto poprosić o pomoc – podczas gdy my przystąpimy do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ktoś inny może zadzwonić pod numer alarmowy 112. Warto wyznaczyć konkretną osobę, która będzie odpowiedzialna za wezwanie pomocy. Przy kilku osobach, w chaosie i stresie czasami trudno się ludziom odnaleźć, w związku z czym potrzebne są zdecydowane, konkretne działania. Najważniejszy jest czas do przyjazdu pogotowia ratunkowego i policji, dalsze czynności przejmują za nas specjaliści.

Stłuczka i co dalej? Jak zachować się w razie kolizji?

Kolizja, czyli potocznie „stłuczka”, jest dużo lżejszym rodzajem zdarzenia drogowego. Charakteryzuje się tym, że w jej wyniku nikt nie doznał obrażeń, a jedyne szkody to uszkodzenie mienia – samochodów i/lub infrastruktury drogowej (np. lampy czy płotu). Jeżeli nie mamy z drugim kierowcą problemu w ustaleniu sprawcy i obydwie strony mają ważne ubezpieczenie OC, a także żaden z kierowców nie jest pod wpływem alkoholu, wówczas nie musimy wzywać policji. W tej sytuacji wystarczy, że spiszemy oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie podstawą wypłaty ubezpieczenia. Po kolizji jesteśmy zobowiązani usunąć pojazd z pasa ruchu. Możemy go odholować lub wezwać pomoc drogową. Pamiętajmy, że nie holujemy pojazdu na autostradzie oraz z niesprawnym układem hamulcowym lub kierowniczym.

Obsługiane dzielnice

OBSŁUGIWANE DZIELNICE

  • Mysłowice Bończyk
  • Mysłowice Brzezinka
  • Mysłowice Brzęczkowice
  • Mysłowice Ćmok
  • Mysłowice Dziekowice
  • Mysłowice Janów Miejski
  • Mysłowice Kosztowy
  • Mysłowice Krasowy
  • Mysłowice Larysz
  • Mysłowice Ławki
  • Mysłowice Morgi
  • Mysłowice Piosek
  • Mysłowice Słupna
  • Mysłowice  Stare Miasto
  • Mysłowice Śródmieście
  • Mysłowice Wesoła