POMOC DROGOWA CHORZÓW

Kolizja, wypadek, awaria - kiedy potrzebne jest holowanie pojazdu? Pomoc drogowa Chorzów

Na drodze zdarza się mnóstwo sytuacji, w których znajomość przepisów drogowych dotyczących postępowania z niesprawnym samochodem jest niezbędna. Natężenie ruchu, zarówno w Chorzowie, jak i na całym Śląsku, jest bardzo duże. Samochód z awarią lub po stłuczce momentalnie tamuje ruch i korkuje miasto, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Warto wiedzieć, kiedy możemy holować samochód, kiedy natomiast nie obejdzie się bez lawety, kiedy bezwzględnie musimy usunąć niesprawny pojazd z drogi, a także kiedy jest to wręcz zabronione.

Przepisy kodeksu drogowego - co musisz wiedzieć o usuwaniu pojazdów z drogi?

Artykuł 44 Kodeksu Drogowego mówi o obowiązkach kierującego pojazdem podczas wypadku drogowego. Zgodnie z punktem 1. tego artykułu kierujący pojazdem w razie uczestnictwa w wypadku drogowym jest obowiązany niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego. Czyli jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego żadna z osób nie została poszkodowana, możemy, a wręcz musimy, usunąć pojazd z miejsca zdarzenia, tak aby nie blokował ruchu. Jeśli pojazd jest niesprawny, nie obejdzie się więc bez holowania. Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy w wyniku zdarzenia drogowego doszło do obrażeń jego uczestników – są ranni lub zabici, wówczas pojazd musi pozostać na miejscu. Jest to konieczne do rzetelnego przeprowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych.

W wielu przypadkach samochód może być usunięty z drogi na koszt właściciela, nawet w przypadku jego nieobecności przy pojeździe lub też w sytuacjach niezwiązanych z kolizją, np. nietrzeźwość kierowcy. Mówi o tym artykuł 130a. Prawa o ruchu drogowym. Przede wszystkim są to sytuacje, kiedy pozostawimy samochód w miejscu niedozwolonym, utrudniając ruch lub zagrażając bezpieczeństwu na drodze. Samochód może być też usunięty z drogi lub przemieszczony na niej, jeśli zagraża akcji ratunkowej. Dyspozycję taką może wydać osoba przeprowadzająca akcję ratunkową, policjant lub strażnik miejski.

Holowanie samochodu - kiedy wezwać lawetę?

Jeżeli samochód został uszkodzony w stłuczce lub też po prostu uległ awarii, niezbędna może okazać się holowanie lub nawet laweta. Nie obędzie się bez holowania w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy elementy blacharskie. Należy także pamiętać o tamowaniu wycieków – jeżeli samochód ma uszkodzoną miskę olejową i wydobywa się z niego olej bądź też z uszkodzonej chłodnicy leje się płyn chłodniczy, wówczas powinniśmy zastopować te wycieki. Niebezpieczne są zwłaszcza plamy oleju na drodze, przez które inny pojazd może wpaść w poślizg. Holowanie będzie konieczne też przy zerwanym pasku klinowym lub uszkodzonej cewce zapłonowej czy przewodach wysokiego napięcia. Nietypowa sytuacja, kiedy wlejemy złe paliwo do samochodu, również może spowodować konieczność holowania. Tak samo wszelkie usterki, które uniemożliwiają uruchomienie silnika, np. awaria któregoś z czujników. Jest więc, jak widać, mnóstwo sytuacji, które wymuszą na nas holowanie pojazdu. W niektórych przypadkach natomiast będzie to musiała być wyłącznie laweta.

Holowanie na własną rękę nie wchodzi w grę, gdy mamy samochód z automatyczną skrzynią biegów. Przy uszkodzeniu silnika w takich samochodach i niedziałającej pompie oleju można zatrzeć silnik już przy prędkości 40 km/h. To samo dotyczy pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym, samochodów z zawieszeniem pneumatycznym i hydropneumatycznym z awarią silnika (holowanie bez pracy silnika grozi opadnięciem zawieszenia) lub z obniżającym samochód rozszczelnieniem w wyniku awarii, a także aut ze stałym napędem na obie osie. Bez lawety nie obejdzie się także na autostradzie, gdzie holowanie jest zabronione. Przetransportowanie uszkodzonego pojazdu jest na autostradzie możliwe tylko za pomocą lawety. To samo tyczy się samochodów z niesprawnymi hamulcami i niesprawnym układem kierowniczym.

Obsługiane dzielnice

OBSŁUGIWANE DZIELNICE

  • Chorzów Maciejkowice
  • Chorzów-Stary
  • Chorzów Pniaki
  • Chorzów Śródmieście
  • Chorzów Klimzowiec
  • Chorzów-Batory