PROFESJONALNA POMOC DROGOWA 24H, LAWETA I HOLOWANIE W BYTOMIU

Co robić po wypadku? Pomoc drogowa Śląsk, Bytom

Bytom leży w centrum Metropolii Górnośląsko–Zagłębiowskiej i, jak przystało na metropolię, ruch jest w nim spory. W Bytomiu krzyżują się główne szlaki komunikacyjne, zarówno regionalne, krajowe, jak i międzynarodowe, a jak wiadomo, codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu zdarzeń drogowych – kolizji bądź wypadków. W sytuacji tych drugich udzielenie pomocy osobom poszkodowanym jest priorytetem. Warto wiedzieć, jak powinniśmy się zachować, będąc uczestnikiem lub świadkiem wypadku. Od naszej reakcji może zależeć zdrowie lub nawet życie innych osób. Niezbędna wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy po wypadku jest więc niesamowicie cenna.

Jak udzielić pierwszej pomocy po wypadku?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od oceny stanu poszkodowanego oraz oceny stanu miejsca, w jakim się znajduje. Nie zaleca się przemieszczania osoby rannej ze względu na możliwe urazy kręgosłupa szyjnego, przy których przemieszczanie, zmiana pozycji czy nagłe ruchy poszkodowanego mogą spowodować pogłębienie urazu, a nawet śmierć. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje krytyczne, gdy na przykład mamy do czynienia z niekontrolowanym wyciekiem paliwa lub też w samochodzie pojawia się dym, co sugeruje, że może on lada moment stanąć w płomieniach. Wówczas powinniśmy wydostać poszkodowanego z pojazdu. Tak samo powinniśmy zareagować, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo, że samochód się stoczy. Wyjmując osobę ranną z generującego zagrożenie życia pojazdu, należy maksymalnie ograniczyć ruchomość jej głowy, najlepiej wyciągnąć ją na płasko. Może zdarzyć się jednak sytuacja, że nie uda nam się tego zrobić, gdyż ranny jest np. zakleszczony w wozie i potrzebna będzie do jego uwolnienia pomoc specjalistycznych służb, chociażby straży pożarnej.

Przy pierwszej pomocy podstawową sprawą jest więc szybka ocena stanu poszkodowanego. Jeśli jest przytomny, podchodzimy do niego tak, aby nas widział, a tym samym wiedział, co się dzieje, zdawał sobie sprawę, że chcemy mu pomóc i nie wykonywał zbędnych ruchów głową. Następnie warto zadać kilka pytań, które pomogą jeszcze lepiej ocenić jego stan – czy nas słyszy i czy go coś boli. Odpowiedź będzie równoznaczna z tym, że osoba jest przytomna, a to niezwykle cenna informacja, oznacza bowiem, że takiej osoby nie musimy reanimować. Możemy ją więc pozostawić w pozycji zastanej w samochodzie – oczywiście jeśli pojazd jest zabezpieczony. Sytuacja komplikuje się, jeżeli ranny nie odpowiada na nasze pytania, czyli najpewniej jest nieprzytomny. Należy wówczas wyciągnąć go z samochodu, ułożyć na wznak i odgiąć jego głowę do tyłu, udrażniając tym samym drogi oddechowe. Odchylenie głowy zabezpiecza też przed zadławieniem się takiej osoby własnym językiem. Następnie sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha. W tym celu przez około 10 sekund obserwujemy, czy klatka piersiowa się unosi i czy słyszymy wydychane powietrze. Jeżeli oddech się pojawia, oznacza to, że krążenie jest zachowane i osoba ta może pozostać w tej pozycji – ułożona na wznak z głową odchyloną do tyłu. Jeśli natomiast oddechu nie ma, wówczas oznacza to ustanie krążenia i powinniśmy bezzwłocznie przystąpić do podstawowych czynności resuscytacyjnych, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy do momentu odzyskania przez poszkodowanego krążenia lub przyjazdu pogotowia.

Jak zabezpieczyć samochód po wypadku?

Po udzieleniu pomocy poszkodowanym w wypadku pozostaje kwestia samochodu. Po kolizji jesteśmy zobowiązani usunąć niesprawny samochód z pasa drogowego, natomiast po wypadku czynność ta wymaga wcześniejszego zezwolenia policji. Nieusunięcie samochodu z drogi w przypadku stłuczki grozi mandatem, a także, o czym przede wszystkim warto pamiętać, stanowi zagrożenie dla płynności ruchu i bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jeżeli samochód nie pojedzie sam, wówczas powinniśmy zorganizować holowanie, a w wielu przypadkach, gdy pojazd doznał poważnych awarii, nie obejdzie się bez lawety.

Obsługiane dzielnice

OBSŁUGIWANE DZIELNICE

  • Bytom Bobrek
  • Bytom Górniki
  • Bytom Karb
  • Bytom Łagiewniki
  • Bytom Miechowice
  • Bytom Osiedle Generała Jerzego Ziętka
  • Bytom Rozbark
  • Bytom Stroszek - Dąbrowę Miejską
  • Bytom Suchą Górę
  • Bytom Szombierki
  • Bytom Stolarzowice
  • Bytom Śródmieście